HomeContact
Język kaszubski

Ania Sildatk laureatką nagrody H. E. Buchacz 2015

Końcówka roku kalendarzowego od dziewięciu już lat kojarzy się uczniom pobierającym naukę języka kaszubskiego w naszej gminie z miłym akcentem, którym jest coroczne wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów najlepszym absolwentom szkół podstawowych
i gimnazjalnych w tym zakresie. Sponsoruje tę nagrodę Halina Ewa Buchacz z synem. W tym roku uroczystość miała miejsce 29 XII podczas sesji Rady Gminy.

W 2015 roku nagrodę z rąk Marcina Buchacza i żony Małgorzaty odebrało aż 4 absolwentów szkół podstawowych i 2 gimnazjalistów.

Wśród nagrodzonych absolwentek szkół podstawowych znalazła się nasza była uczennica Anna Sildatk. Nagrody są dla uczniów bardzo atrakcyjne: jest to zawsze pięknie wykonany pamiątkowy dyplom i nagroda pieniężna.




Konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową

            Wiele zewnętrznych podmiotów i instytucji ogłasza w przedświątecznym czasie konkursy na najpiękniejsze szopki. Do takiego konkursu postanowili przystąpić nasi uczniowie za namową nauczycielki techniki Lucyny Mielewczyk.

            Praca przy wykonaniu szopki nie należy do prostych ani szybkich. Trzeba niezwykle silnej woli, wielu godzin pracy, mnóstwa materiałów i cierpliwości, by wykonać takie cudeńka, jak na załączonych zdjęciach.

            Dobrze, że uczniowie w dobie cyfryzacji są jeszcze nastawieni na to, by poświęcić czas na cokolwiek innego niż komputer. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów, głównie z klas starszych, bo wymaga on już opanowania podstawowych sprawności manualnych, a chwilami też poczucia estetyki, smaku, gustu i wielu jeszcze innych istotnych umiejętności.

            Efekt był przepiękny, ale tylko jedna wybrana z szopek mogła zostać zgłoszona na konkurs do zewnętrznego organizatora. Wszyscy jednak otrzymali należne nagrody już na etapie szkolnym, co prezentujemy na zdjęciach. Wręczenie nagród miało miejsce 8 grudnia 2015 roku

.

Konkurs plastyczny „Jesień w gminie Sierakowice”

            Pan Marcin Odelski – nauczyciel języka angielskiego z Wrocławia – od dość dawna jest zainteresowany regionem kaszubskim. Chętnie tu wraca w każdej wolnej chwili, podejmuje różne działania edukacyjne skierowane do uczniów kaszubskich szkół. Jedną z takich inicjatyw jest Konkurs plastyczny „W gminie Sierakowice z kaszubskim słowem w tle”. Odbyły się już dwie edycje, w zamyśle jest organizacja trzeciej i czwartej – każda związana jest z kolejną porą roku.

            Edycja Konkursu, która się właśnie zakończyła nosiła tytuł „Jesień w gminie Sierakowice z kaszubskim słowem w tle”. Sporo dzieci przystąpiło do sporządzenia prac – pojawiły się charakterystyczne dla sierakowickiego krajobrazu budowle, elementy przyrody nieożywionej, zabytki i inne ważne miejsca – oczywiście zgodnie z formułą konkursową opatrzone kaszubskojęzycznym tekstem, najczęściej w formie przysłów.

            Szczęście uśmiechnęło się do wielu uczniów, a nagrody nadesłane przez Pana Marcina były naprawdę okazałe i ciekawe. Uczniom bardzo się spodobały przepięknie wydane książki, ale też bardzo świeciły im się oczy do nagród innego typu.

            Moment wręczania nagród jest zawsze zachętą dla pozostałych do realizowania się w wybranych formach konkursowych. Mamy nadzieję, że tak będzie z ogłoszoną już kolejną edycją „Zima w gminie Sierakowice”

.

Nagrodzeni w konkursie Recytatorskim Utworów Ewy Warmowskiej

            Kilka dni wcześniej uczniowie z wielkim zapałem recytowali utwory Ewy Warmowskiej. 27 XI 2015 nastąpiło wręczenie nagród za ten konkurs na szczeblu szkolnym.

            Najmłodsi uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a starsi tradycyjnie już – książki, z których byli niezmiernie zadowoleni, bo tym razem były to zupełnie nowe pozycje, np. kaszubska książka kucharska.

            Dla dwojga dzieci z każdej kategorii data ta nie była końcową w tegorocznym spotkaniu z konkursem, bo 14 grudnia pojadą na wojewódzką edycję zmagań i do tego czasu będą jeszcze poświęcali sporo czasu i sił na lepsze przygotowanie własnych prezentacji. Oczywiście nie odbędzie się to bez zaangażowania nauczycieli.

Rzesze recytatorów w szkolnym etapie Konkursu Recytatorskiego  Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

            Prawdziwe oblężenie sceny nastąpiło podczas szkolnego etapu Konkursu recytatorskiego utworów pani Ewy Warmowskiej, która kiedyś pracowała w naszej szkole i część Jej utworów powstała z dedykacją dla kolejnych naszych dzieci. Dlatego rodzeństwo tych byłych już naszych uczniów żywotnie ciągle interesuje się utworami poświęconymi ich siostrom czy braciom. Te utwory zwykle chętniej są wybierane do recytacji, a przy okazji w ucho wpadają też inne. Trzeba przyznać, że poezje Pani Ewy mają w sobie ogromny potencjał – niby są proste i wpadające w ucho (a więc takie, jakie lubią dzieci), a jednocześnie kryją w sobie ogromną filozoficzną głębię.

            W Konkursie na etapie szkolnym swoje zdolności prezentowało 25 recytatorów. Były dzieci z oddziału przedszkolnego (2), reprezentanci klas I-III (9) i klas IV-VI (14). Przygotowaniem dzieci do Konkursu zajmowały się panie: Irena Brzustewicz, Lucyna Łagoda i Danuta Pioch. Konkurs odbył się 24 listopada 2015 roku. Było o co walczyć, bo dwa pierwsze miejsca w każdej kategorii miały reprezentować naszą szkołę podczas wojewódzkich eliminacji w Szopie 14 grudnia 2015 roku.

            Laureatami Konkursu na szczeblu szkolnym zostali:
oddział przedszkolny
I miejsce Jan Bronk

II miejsce Agnieszka Miłosz

Klasy I-III
I miejsce Piotr Jaroszyk

II miejsce Paulina Miotk
III miejsce Jakub Bojanowski
wyróżnienie Julia Koszałka

Klasy IV-VI
I miejsce Karolina Miotk
II miejsce Daria Sychta
III miejsce Oliwia Bojanowska
wyróżnienie Kinga Sychta

Nasi reprezentanci na gminnych eliminacjach Konkursu Twórczości w języku kaszubskim

            Ponieważ przeprowadziliśmy szkolne eliminacje konkursu Twórczości w języku kaszubskim, naturalną koleją rzeczy było wysłanie naszych reprezentantów na etap gminny.

            Konkurs na szczeblu gminnym odbył się 20 XI 2015 roku w siedzibie Gimnazjum w Sierakowicach. Wzięło w nim udział 10 uczniów ze szkół podstawowych (z Mojusza, Gowidlina, Sierakowic, Tuchlina i Kamienicy Królewskiej), w tym dwie nasze uczennice: siostry Sychtówny (Daria i Kinga); prezentowali też swoje pisarskie umiejętności uczniowie gimnazjów (11 osób z Sierakowic, Gowidlina, Tuchlina i Kamienicy Królewskiej).

            Nasze dziewczęta spisały się znakomicie: obie znalazły się wśród laureatów Konkursu.
Kinga Sychta zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych;
Daria Sychta uplasowała się na miejscu III
.

            Serdecznie gratulujemy dziewczętom sukcesu i liczymy na ich udział w kolejnych konkursach przedmiotowych.


Rozdanie nagród za udział w Konkursie Twórczości Literackiej na etapie szkolnym

            Był Konkurs (18 XI) – zatem powinny też być nagrody. I tak też się stało. Spotkaliśmy się na forum szkoły 27 listopada, żeby uhonorować laureatów. Okazało się, że los uśmiechnął się do sióstr Darii (I miejsce) i Kingi Sychta (II miejsce) oraz do Jagody Tutkowskiej (laureatki III miejsca).

Dziewczęta odebrały nagrody i przygotowują się do udziału w etapie gminnym Konkursu, który odbędzie się 30 XI 2015 w Gimnazjum w Sierakowicach

.

Konkurs Twórczości w Języku Kaszubskim – etap szkolny

            Wszyscy wiedzą, że najtrudniejszą sprawnością w każdym języku jest pisanie. Dlatego też od kilkunastu już lat w gminie Sierakowice jest organizowany konkurs Pisania własnego tekstu w języku kaszubskim.

            Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili też nasi uczniowie, bo najpierw musi się odbyć etap szkolny. O dziwo – najwięcej chętnych do udziału w tym konkursie (aż 6 osób) zgłosiło się z klasy IV (brawo czwartoklasiści). Z pozostałych klas zadeklarowała chęć udziału tylko jedna osoba z klasy V.

Wynik szkolnych eliminacji przedstawia się następująco:
I miejsce – Daria Sychta z klasy V
II miejsce – Kinga Sychta z klasy IV
III miejsce – Jagoda Tutkowska z klasy IV.
            Laureatki dwu pierwszych miejsc pojadą reprezentować naszą szkołę podczas eliminacji gminnych.


II Regionalny Konkurs „Méster Bëlnégo Czëtaniô
Mojusz gospodarzem zmagań gminnych

            Od czternastu lat Kaszubi próbują swoich możliwości w zakresie ortografii podczas Dyktanda Kaszubskiego, od dwóch lat trwa też Konkurs pięknego czytania tekstów kaszubskich. Pomysłodawcą Konkursu jest Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo z Bolszewa. Pierwsza edycja konkursu nie miała jeszcze zasięgu regionalnego, Biblioteka zorganizowała go na szczeblu powiatowo-gminnym dla powiatu wejherowskiego. W 2014 roku postanowiono rozszerzyć zasięg konkursu na regionalny z racji ogromnego zainteresowania środowiska taką formą sprawdzenia sprawności w zakresie czytania. Już w momencie tej decyzji włączyły się od razu cztery powiaty województwa pomorskiego.

            Tak więc tegoroczna edycja Konkursu jest drugą w skali regionu, a trzecią w rzeczywistości. Zmagania uczestników przebiegają, tak jak w Rodnej Mowie (konkursie recytatorskim), w czterech etapach: szkolnym, gminnym, powiatowym i regionalnym. W konkursie mogą brać udział przedstawiciele 5 kategorii wiekowych: uczniowie klas I-III, klas IV-VI, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Co ciekawe, laureaci pierwszych miejsc otrzymują tytuły: Mésterk Bëlnégo Czëtaniô, Môłi Méster Bëlnégo Czëtaniô, Strzédny Méster Bëlnégo Czëtaniô,  Méster Bëlnégo Czëtaniô, Wiôldżi Méster Bëlnégo Czëtaniô, czyli podobnie jak w konkursie ortograficznym (Dyktandzie Kaszubskim).

            Każda z kategorii wiekowych przygotowuje się do czytania innej literatury: dla najmłodszych dzieci wskazano bajki Alojzego Nagla, starsi uczniowie szkoły podstawowej czytają teksty wybrane z I rozdziału Życia i przygód Remusa, gimnazjaliści czytają felietony Aleksandra Labudy, licealiści – rozdział II powieści A. Majkowskiego, a dorośli teksty wzięte z poematu L. Heykego Dobrogost i Miłosława. Do Konkursu powinni się zgłaszać ci czytelnicy, którzy z natury nie mają większego problemu z płynnym odczytaniem tekstu (a jest to dodatkowo kaszubskojęzyczny tekst) i potrafią w krótkim czasie przygotować na miejscu piękną jego interpretację głosową. Zadanie nie należy do łatwych, ale i tak Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

            W bieżącym roku odbyły się eliminacje przeprowadzone dla uczestników z terenu Gminy Sierakowice. Gminny Konkurs odbył się 9 listopada 2015 w Szkole Podstawowej w Mojuszu. Patronat nad konkursem objął Wójt Tadeusz Kobiela, który był też sponsorem wielu cennych nagród. Organizator, czyli SP w Mojuszu, ufundował dyplomy, puchary dla laureatów każdej kategorii, nagrody za udział dla każdego uczestnika i poczęstunek dla wszystkich.

            Na eliminacje Gminy Sierakowice stawiło się 31 uczestników z 10 szkół podstawowych i 4 gimnazjów (10 z klas I-III, 11 z klas IV-VI, 8 z gimnazjów i 2 w grupie dorosłych; nie było uczestników z kategorii szkół ponadgimnazjalnych). Oceną prezentacji tekstów zajęło się jury w składzie: Wanda Lew-Kiedrowska, Emilia Reclaf, Zbigniew Wenta. Wynik końcowy eliminacji gminnych Konkursu Méster Bëlnégo Czëtaniô przedstawia się następująco:
            kategoria klas I-III
I miejsce – Oliwia Grzenkowicz z SP w Mojuszu
II miejsce – Paweł Kotłowski z SP w Sierakowicach
III miejsce – Jakub Wenta z SP w Łyśniewie
wyróżnienie – Dawid Malek z Małej Szkoły w Szopie
            kategoria klas IV-VI
I miejsce – Karolina Miotk z SP w Mojuszu
II miejsce – Klaudia Wenta z SP w Jelonku
III miejsce – Marta Krefta z ZS w Tuchlinie
wyróżnienie – Michał Lorbiecki z Małej Szkoły w Szopie
            szkoły gimnazjalne
I miejsce – Natalia Neubauer z Gimnazjum w Szopie
II miejsce – Wiktoria Arent z ZS w Kamienicy Królewskiej
III miejsce – Emilia Bigus z Gimnazjum w Szopie
wyróżnienie – Bożena Lejk z Gimnazjum w Gowidlinie
            dorośli
I miejsce – Janina Mielewczyk z Sierakowic
II miejsce – Anna Reiter, nauczycielka SP w Lisich Jamach

            Wszyscy wymienieni wyżej laureaci wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które miały miejsce 17 listopada 2015 roku w Stężycy.

Méster Bëlnégo Czëtaniô – etap szkolny

W bieżącym roku szkolnym miała miejsce II edycja Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania po kaszubsku. Głównym organizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo w Bolszewie. Konkurs przebiega na czterech etapach: szkolnym, gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

My również postanowiliśmy spróbować swoich sił w czytaniu. Dnia 4 listopada odbyły się eliminacje szkolne, w których wystartowało 6 uczniów z klas I-III i 10 uczniów z klas IV-VI.

Decyzją komisji konkursowej laureatami z klas I-III zostali następujący uczniowie: Oliwia Grzenkowicz (I miejsce), Paulina Miotk (II miejsce), Piotr Jaroszyk (III miejsce) , Julia Koszałka (wyróżnienie). W gminnych eliminacjach naszą szkołę będzie reprezentowała Oliwia Grzenkowicz.


Happening dla Niepodleglej w Kartuzach

W przeddzień Narodowego Święta niepodległości – 10 listopada 2015 roku – wybraliśmy się wieczorem z uczniami starszych klas na niepodległościowy happening , organizowany przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych na kartuskim rynku.

Wyjazd połączony był z działaniami kaszubskimi naszej szkoły, bo podczas imprezy prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne, których patronami w znakomitej większości są wybitni Kaszubi: Hieronim Derdowski, Józef Wybicki, Aleksander Majkowski. Zatem wykorzystaliśmy okazję do uzupełnienia  naszej wiedzy o znaczących dla regionu postaciach.

Dużym aplauzem cieszyły się przygotowane na tę okazję ogromne postaci patronów i montaż słowno-muzyczno-świetlny. Braliśmy także udział w patriotycznych śpiewach, pięknie brzmiały śpiewane przez chór męski i uczestników  zarówno piosenki polskie jak też kaszubskie.


Byliśmy na XIV Dyktandzie Kaszubskim w Gdyni

                Od początku organizacji Dyktanda Kaszubskiego uczniowie naszej szkoły, przygotowywani przez nauczycielkę Danutę Pioch, biorą udział w tym konkursie. Trzeba powiedzieć, że jest to jeden z trudniejszych konkursów kaszubskich, wymagający wielu godzin żmudnej pracy i przygotowań. Nie jest bowiem łatwo nauczyć się dość trudnych zasad pisowni kaszubskiej, dla uczniów szkoły podstawowej jest to niezmiernie trudne zadanie. Ale co roku znajduje się kilku zapaleńców, którym nie szkoda poświęcić sporo dodatkowego czasu na przygotowania.

                W obecnym roku do konkursu przygotowywały się dziewczęta z klas V i VI. W wyniku ostatecznej klasyfikacji do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się: Karolina Miotk I Kinga Sychta - obie z klasy V.

Dziewczęta reprezentowały nas podczas finałowych zmagań, które tym razem miały miejsce w Gdyni, gdyż jak wiadomo formuła tego konkursu zakłada wędrowanie po całych Kaszubach, zatem co roku spotykamy się w innym miejscu.

W klasach IV-VI poszczególne miejsca rozłożyły się następująco: Karolina Miotk (I miejsce), Kinga Sychta (II miejsce), Władysław Korda (III miejsce), Julia Blok (wyróżnienie). Do etapu gminnego przeszła Karolina Miotk.


„Za dëszë ùmarłëch mòdlëc sã dzys mómë
za wszëtczich co tu kòl nas leżą pòchòwóny”

Uczniowie klasy II i III pomaszerowali 2 listopada do drugiej z samotnych mogił, znajdującej się w Lesie Mirachowskim. Ponieważ mogiła leży w samym środku pętli wyznaczonej ścieżką edukacyjną „O czym szumi las”, skorzystaliśmy z okazji i zapoznaliśmy się z szeregiem tablic informujących o życiu lasu i jego mieszkańcach.

Centralnym jednak celem było dotarcie do mogiły - prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Oczywiście było porządkowanie, dekorowanie przygotowanymi kwiatami, modlitwy – tak jak przystało na obowiązek chrześcijanina w Dniu Zadusznym

.

Jesienne zadumania

Jesień, ta późniejsza, zawsze łączy się ze wspominaniem zmarłych. Nasi uczniowie tradycyjnie już w końcówce października wybierają się do ulokowanych w naszej miejscowości samotnych mogił. Tym razem uczniowie klasy IV poszli do mogiły przy drodze wojewódzkiej.

Oczywiście nie mogło się obejść bez zabawy w morzu świeżo opadłych liści. Po przybyciu na miejsce zabraliśmy się za porządkowanie i odsunięcie listowia. Oczywiście dziewczynki wykonały wiązanki z ostatnich jesiennych kwiatów. Odmówiliśmy modlitwy w języku kaszubskim, porozmawialiśmy o roli i znaczeniu Święta Zmarłych oraz o naszych powinnościach z tym związanych. Na zakończenie, jako nasz rodzaj modlitwy, odczytaliśmy przepiękny wiersz Henryka Hewelta „Dzéń Zôdëszny”

.

W rezerwacie „Żurawie Chrusty”

Dwudziestego dziewiątego października 2015 roku wybraliśmy się na warsztaty kulturowo-przyrodnicze w pobliskim rezerwacie przyrody, w którym swoją ostoję mają żurawie, stąd jego nazwa. Rezerwat jest położony w lasach oddzielających Mojusz od Mojuszewskiej Huty.

W rezerwacie obowiązkowo musieliśmy nawiedzić „Czarne Jeziorko” z bogatą fauną i florą, a także wysłuchać miejscowej legendy z nim związanej. W drodze nie obeszło się też bez historycznych informacji o linii kolejowej, o dawnym ukształtowaniu terenu (jeziorze osuszonym przy budowie kolei).

Celem wędrówki były ogromne eratyki ulokowane na skraju Mojuszewskiej Huty. Ponieważ na zajęciach z języka kaszubskiego czytamy wiele legend o diabelskich kamieniach i stolemach, które rzekomo rzucały w siebie tymi kamieniami, przy głazach opowiedzieliśmy kilka z nich, a potem były informacje o prawdziwym pochodzeniu stolemowych kamieni, czyli o działalności lodowca na naszych terenach.


Tworzyliśmy ilustracje do utworów Ewy Warmowskiej
„Wiersze pędzlem malowane”

Wszyscy zabrali się ochoczo do pracy, bo konkursy plastyczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych uczniów. Konkurs został ogloszony w październiku. Podstawą do wykonania ilustracji były utwory znanej kaszubskiej poetki Ewy Warmowskiej. Wśród utworów były te starsze, ale też calkiem sporą ilość z nich stanowiły niepublikowane dotąd wiersze.

Dodatkową motywacją do pracy była obietnica, że wybrane ilustracje znajdą się w przygotowywanej antologii wierszy Pani Ewy. Zatem do dzieła przystąpiła cala rzesza małych i większych rysowników. Łącznie w konkursie wystartowały 33 osoby, które pzrygotowały 44 rysunki.

Szczęście uśmiechnęło się do pięciu ilustratorów. Ich prace zostały zauważone, a tym samym znajdą się w publikacji z wierszami Pani Ewy Warmowskiej. Wśród wybranych autorów znalaźli się:

 

 Konkurs literacko-plastyczny „Kaszubskie Madonny”

Nasi uczniowie wzięli udział w Konkursie literacko-plastycznym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych na Kaszubach. Konkurs został ogłoszony przez Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” i Kartuskie Centrum Kultury. Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z bogactwem historii i kultury regionu, zachęcenie do twórczego działania oraz  edukacja literacko-plastyczna. Uczniowie mogli wykonać prace indywidualnie lub w grupie.

Do konkursu przystąpiły dwie uczennice: Daria Sychta z klasy IV oraz Kinga Sychta z klasy V. Obie zdecydowały się na wykonanie prac w formie przestrzennej – pięknych kapliczek, które prezentujemy na zdjęciach. Za udział w konkursie na szczeblu szkolnym dziewczęta odebrały cenne nagrody: książki, dyplomy  i kaszubską „Grę ò knëpel”.

Końcowe rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Starej Hucie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani nagrodami książkowymiz.

Przedstawicielka naszej szkoły na Powiatowym Festiwalu Piosenki Kaszubskiej

6 października 2015 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej, gdzie szkole podstawowej (a już wkrótce też gimnazjum) patronuje ks. Antoni Pepliński (twórca wielu piosenek kaszubskich), odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” (dla uczestników z terenu powiatu kartuskiego).

W wokalnych zmaganiach spotkało się na scenie 13 solistów i 15 zespołów w czterech kategoriach wiekowych. Celem festiwalu od lat jest popularyzacja pieśni kaszubskich wśród dzieci i młodzieży, wymiana doświadczeń artystycznych oraz integracja środowiska kaszubskiego. Z ośmiu gmin powiatu na scenie pojawili się przedstawiciele sześciu z nich: Chmielna, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy i Sulęczyna. Można zatem powiedzieć, że młodsi i starsi uczniowie, przy wsparciu swoich instruktorów, garną się  do śpiewania w języku przodków.  W eter popłynęły nie tylko utwory dawne, był też pokaźny zbiór współczesnych piosenek kaszubskich.

Naszą szkołę (i gminę) reprezentowała w kategorii klas IV-VI Karolina Miotk (która wcześniej zwyciężyła w eliminacjach gminnych w Jelonku) i wyśpiewała I miejsce. Akompaniowała Karolinie nasza niezastąpiona nauczycielka muzyki – Lucyna Mielewczyk. Zatem mamy laureatkę konkursu powiatowego „Kaszëbsczé spiéwë” i to z I miejscem. Gratulujemy sukcesu Karolinie, a Pani Lucynie dziękujemy za przygotowanie laureatki.

.

W Będominie i Sikorzynie – gniazdach rodowych Wybickich

                Każdy Polak powinien odwiedzić Będomin, bo tam mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Wszyscy o tym wiedzą, że hymn polski napisał Józef Wybicki, ale już nie każdy wie, że był on Kaszubą, który miał swoje dobra właśnie w majątku Będomin koło Kościerzyny.

                Wobec tego jako Polacy i jednocześnie Kaszubi odwiedziliśmy 25 września 2015 r. nie tylko Będomin, ale także inne gniazdo rodowe Wybickich – Sikorzyno. Niektórzy z nas byli w tych miejscach po raz pierwszy, inni powtórnie, bo brali udział w corocznych imprezach plenerowych „Majówka z generałem Józefem Wybickim”, gdzie to należy przejść pieszo pomiędzy obydwoma dworami, wykazać się po drodze różnymi sprawnościami, a także historyczną wiedzą o Wybickim.

                Nasza trasa wiodła od Będomina do Sikorzyna. Najpierw zawitaliśmy w stylowym dworze gromadzącym pamiątki po słynnym rodaku, a także przedstawiającym dzieje polskiego hymnu. Tu podziwialiśmy rozłożysty dąb, na pewno pamiętający Wybickiego, tu też obejrzeliśmy wystawy i posłuchaliśmy historii związanych z tym miejscem.

                W Sikorzynie posłuchaliśmy historii dworu, który cudem ocalał dzięki determinacji pana Leszka Zakrzewskiego i co więcej z ruiny stał się przepięknym dworem gromadzącym pamiątki z minionych czasów. Wszystko nam się tu spodobało, a szczególnie uczniowie bawili się w przygotowanym współcześnie labiryncie.

                Wyjazd potraktowaliśmy jako przygotowanie do kolejnej edycji Majówki z generałem Wybickim, którą w bieżącym roku organizatorzy nagle odwołali

będomin

Historyczno-przyrodnicze warsztaty w rezerwacie Lubygość

                Już w drugiej połowie września 2015, dokładnie 18 dnia miesiąca, korzystając z przepięknej, jeszcze letniej aury, wybraliśmy się z uczniami klasy VI na warsztaty w Lasach Mirachowskich, które (jak wiadomo) są bardzo ciekawe przyrodniczo, kulturowo i historycznie.

                Głównym celem wyprawy były groty wapienne i bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, jednak po drodze zatrzymywaliśmy się przy wszystkich ciekawszych elementach przyrody ożywionej i nieożywionej. Ponieważ trasa jest dość forsowna, wybraliśmy się rowerami (tylko klasa VI, bo potrzeba siły, żeby dojechać i wrócić).

                Naszą uwagę przykuły kolejne pomniki przyrody (głównie drzewa), zasoby rezerwatu „Kurze Grzędy”, fauna i flora Lasów Mirachowskich; resztki poewangelickiego cmentarzyska; ale szczególnie zachwyciliśmy się przepięknie położonym w rynnie polodowcowej jeziorem Lubygość, nad którym nie mogło zabraknąć legendy o dwojgu młodych spotykających się nad jego brzegiem. W niewielkim oddaleniu obejrzeliśmy groty wapienne (zlepieńce uformowane pod wpływem działania wód gruntowych, przepłukujących pokłady wapnia w żwirowych podłożach) – ewenement na tej szerokości i długości geograficznej. Najbardziej jednak wszystkim spodobały się historyczne opowieści związane z partyzantami TOW oraz ich bunkier „Ptasia wola” (niedawno zrekonstruowany). W pierwotnym założeniu miała być jeszcze wizyta w punkcie widokowym Szczelina Lechicka, ale po zmonitorowaniu resztek sił ustaliliśmy, że ten element należy odpuścić, żeby móc dojechać do domu.


Bajkowy Festyn Kościerzyna 2015

                Od początku organizowania imprezy uczniowie naszej szkoły biorą w niej udział. Tegoroczna edycja odbywała się na kościerskim rynku już po raz piąty – 13 września 2015 roku. Wzięli w niej udział uczniowie klas II-V. Co roku promowana jest płyta z najpiękniejszymi bajkami kaszubskimi, którą nagrywają znani ludzie. Partnerem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (głównego organizatora) jest zwykle Radio Gdańsk, w którego studiach płyty są nagrywane. Tegoroczna, piąta już płyta, prezentuje kaszubskojęzyczną wersję opowiadania Danuty Stanulewicz „Balbina z IV B”.

                Oczywiście poza pięknym czytaniem fragmentów opowiadania można było wziąć udział w konkursach, posłuchać ciekawych ludzi, zespołów folklorystycznych. Nie bylibyśmy też sobą, gdybyśmy takiego wyjazdu nie związali z poznaniem zasobów kulturowych miasta Kościerzyny, a ma ono bogate tradycje i zabytki ważne dla Kaszubów. Odwiedziliśmy obowiązkowo oba sanktuaria: Matki Bożej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej; byliśmy pod pomnikiem Józefa Wybickiego, stanęliśmy pod pomnikiem Remusa i w wielu innych ciekawych miejscach.

Ostatnie zajęcia języka kaszubskiego w klasie VI

Dziś, 24 czerwca 2015 roku, w święto św. Jana, uczennice klasy VI spotkały się z nauczycielką j. kaszubskiego – D. Pioch po raz ostatni na zajęciach. Były rozmowy, wspomnienia, gratulacje z powodu udziału w różnych konkursach, pożegnalna herbatka i ciastko, ankiety ewaluacyjne, wspólna zabawa na zakończenie, no i oczywiście fotografie (koniecznie z figurką św. Jana Nepomucena – w dniu pod jego patronatem - który od jakiegoś czasu jest stałym elementem naszej ekspozycji muzealnej).

Dziewczęta pisały w ankietach same miłe rzeczy o lekcjach j. kaszubskiego:

Na zajęciach z j. kaszubskiego nauczyłam się lepiej pisać po kaszubsku i dobrze wymawiać słowa w ojczystym języku. Dzięki tym zajęciom poznałam kulturę regionu, a dzięki licznym wycieczkom obejrzałam różne muzea na Kaszubach i mogłam zobaczyć dawne stroje kaszubskie. Nauczyłam się też dużo regionalnych piosenek. Dzięki tym zajęciom sporo  dowiedziałam się o Kaszubach i nie żałuję, że się uczyłam tego języka.

Dzięki lekcjom języka kaszubskiego poznałam otaczający mnie region, jego kulturę, język, tradycje i zwyczaje. Na lekcjach nauczyłam się wielu ważnych rzeczy, dzięki którym wygrałam wiele konkursów. Myślę, że gdybym nie uczęszczała na takie lekcje, nie byłabym świadoma np. tego, że ks. B. Sychta to wspaniały dramatopisarz i malarz, że Remus to główna postać książki A. Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”, i wielu innych ważnych dla Kaszuby rzeczy. Nie żałuję, że uczęszczałam na lekcje języka kaszubskiego. Kto wie, może kiedyś w przyszłości przyda mi się ta wiedza.

Lekcje kaszubskiego dały mi bardzo dużo. Jeszcze niedawno w ogóle nie umiałam mówić po kaszubsku ani pisać. Będę pamiętać nasze kaszubskie występy, konkursy i wszystkie wycieczki kaszubskie. O większości omawianych postaci nie miałam żadnego pojęcia. Dowiedziałam się mnóstwa nowych wiadomości. Ta wiedza, której się nauczyłam, bardzo mi się przydała. Nie żałuję, że się tego wszystkiego uczyłam. Myślę, że ta wiedza przyda mi się w przyszłości.

Dzięki lekcjom języka kaszubskiego nauczyłam się pisać i mówić po kaszubsku. Poznałam wiele ciekawych rzeczy, o których kiedyś nie miałam pojęcia. Nauczyłam się wielu kaszubskich piosenek i wierszy. Wyjeżdżaliśmy na liczne wycieczki i warsztaty do ciekawych miejsc. Było sporo kaszubskich konkursów, za które otrzymywaliśmy dużo fajnych nagród. Lekcje języka kaszubskiego bardzo miło wspominam i moim zdaniem były one bardzo ciekawie prowadzone.

Bardzo dobrze będę wspominała zajęcia z języka kaszubskiego. Na tych lekcjach dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy, na przykład jak się wymawia kaszubskie litery, gdzie trzeba stawiać tzw. falę, itp. Jestem wdzięczna Pani za to, że nauczyła mnie tylu rzeczy. Dzięki tym zajęciom znam regionalny język, będę mogła pracować np. w radiu. Jestem dumna, że znam język kaszubski.

Uczennice klasy VI

 

Wycieczka do Sarbska dla wyróżniających się uczniów j. kaszubskiego

Kilkuletnią już tradycją jest organizowanie w końcówce każdego roku szkolnego całkowicie sponsorowanej wycieczki dla uczniów wyróżniających się w nauce z języka kaszubskiego. Sponsorem wyjazdu jest sierakowicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W programie jest zawsze zwiedzanie wybranych miejsc na Kaszubach oraz posiłek i przewóz autokarowy.

W tym roku miejscem docelowym był Sea Park w Sarbsku. Kto odwiedził to miejsce, ten wie, że atrakcji tam nie brakuje. Oferta jest tak bogata, że zadowoli największych malkontentów. Dla uczniów Kaszubów miejsce to jest również istotne z innego powodu – otóż wymienił je Aleksander Majkowski w swojej powieści Żëcé i przigòdë Remùsa, pisząc o panu z Sarbska, który sprzedawał ziemię kaszubską w obce ręce, co dawniej było traktowane jako niemal przestępstwo.

Tym razem do udziału w wyjeździe zostali wytypowani uczniowie klasy III (na zakończenie I etapu nauki języka kaszubskiego). Wyjazd miał miejsce 17 czerwca 2015 roku. Opiekę nad uczniami sprawowała Bożena Obel. Uczniowie wrócili w późnych godzinach popołudniowych – zmęczeni ale zadowoleni.


Sukcesy naszych reprezentantów w konkursach poświęconych tematycznie ks. B. Sychcie

Członkowie naszej szkolnej społeczności intensywnie przygotowywali się w drugim semestrze do czterech konkursów ogłoszonych przez Wójta Gminy i sierakowicki oddział ZKP, poświęconych pamięci rodaka wywodzącego się z naszej gminy – ks. dr. B. Sychty (w związku z przewidzianym na 6 czerwca odsłonięciem pomnika tego wybitnego Kaszuby).

W Konkursie wiedzy o życiu i twórczości Księdza wystartowało w etapie szkolnym 9 uczniów. Do etapu wojewódzkiego przeszli nasi reprezentanci: Kinga Sychta i Konrad Łagoda. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że nasi reprezentanci byli najlepsi i wywalczyli I miejsce. Każde z obojga otrzymało nagrodę w wysokości 500 złotych i nagrody rzeczowe.

Do konkursu na prezentację multimedialną o ks. Sychcie przystąpiło 3 uczniów. Wszystkie prace przekazano do komisji wojewódzkiej. I znowu sukces: I miejsce komisja przyznała Annie Sildatk (nagroda 500 zł), II miejsce natomiast wywalczył Konrad Łagoda (nagroda 300 zł).

W konkursie plastycznym wzięło udział 16 uczniów z klas I-III. Wybrana z tej grupy najlepsza praca uzyskała w etapie wojewódzkim wyróżnienie – Anna Złoch z klasy I. W grupie uczniów z klas IV-VI 5 uczniów zgłosiło prace, z czego rysunek Konrada Łagody uzyskał na etapie wojewódzkim I miejsce (nagroda 500 zł).

W konkursie na album fotograficzny nasi uczniowie nie mogli startować z przyczyn regulaminowych – zaczynał się dopiero w kategorii gimnazjów. Natomiast w kategorii dorosłych powiodło się naszej nauczycielce – Beacie Sildatk, która wywalczyła na etapie wojewódzkim I miejsce (nagroda 500 zł).

Gratulujemy wszystkim zapału i wygranych, które zapewnie wzbogacą fundusz wakacyjny i pozwolą godnie wypocząć po konkursowych trudach.


Nasi mali filmowcy z klasy I

Dzieci z klasy I, uczące się języka kaszubskiego z Panią Ireną Brzustewicz, wzięły udział w projekcie finansowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji polegającym na przygotowaniu własnego filmu animowanego na podstawie wybranej legendy kaszubskiej. Oprócz naszych uczniów w tym projekcie uczestniczyły też dzieci ze szkoły w Miszewie i szkoły nr 40 z Gdyni. Nasi reprezentanci byli najmłodsi w projekcie, pozostali wywodzili się z klas IV-VI.

W trakcie warsztatów, które trwały od marca do czerwca 2015 r., dzieci biorące udział w spotkaniach wykonały część plastyczną prac, potem nastąpiło fotografowanie wytworów systemem stop-klatka, dołożenie podkładu muzycznego, podpisów i można było dokonać montażu filmu. Dzieci same wymyślały imiona bohaterów, prezentowały swoją wersję fabuły, tym samym produkując autorską interpretację wybranej legendy.

Łącznie w projekcie powstało 27 filmów, z czego nasze dzieci przygotowały pięć.  11 czerwca pojechaliśmy na galę filmową do Gdyni (tam przecież odbywają się festiwale filmowe). Wszystkie filmy zostały zaprezentowane, dzieci odebrały dyplomy i nagrody, filmy zostały umieszczone na platformach cyfrowych.

Autorzy projektu, panie animatorki – Ewa i Elżbieta Okroy, rodzice towarzyszący swoim pociechom, wiodąca nauczycielka, dyrekcja szkoły – wszyscy byli bardzo dumni z siedmiolatków, którzy przygotowali swój pierwszy w życiu film.


Filmy animowane w wykonaniu uczniów klasy I SP w Mojuszu

            Uczniowie klasy I SP w Mojuszu pobierający naukę języka kaszubskiego, wraz ze swoją nauczycielką Ireną Brzustewicz, wzięli udział w projekcie zatytułowanym „Kaszubskie legendy i bajki  w dziecięcej twórczości animowanej”, realizowanym przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a finansowanym przez ministerstwo Administracji
i Cyfryzacji.

            Pierwszymi tego typu działaniami były warsztaty pt. „Legendy gdańskie ” oraz „Legendy warszawskie w dziecięcej twórczości animowanej”, wymyślone przez artystkę Magdę Bielesz, gdzie najmłodsze dzieci z Gdańska i stolicy uczyły się tworzyć filmy animowane  oparte na fabule legend miejskich.  ZKP opracowało i wdrożyło kaszubską edycję projektu, zapraszając do inicjatywy uczniów trzech kaszubskich szkół. Do atrakcyjnych zajęć z j. kaszubskiego swój akces zgłosiły szkoły z Mojusza, Miszewa i SP nr 40 z Gdyni.           

            Warsztaty prowadziły  panie Ewa i Elżbieta Okroy (swoją pomocą i bogatym doświadczeniem służyła też małym filmowcom towarzysząca im nieodłącznie wychowawczyni Irena Brzustewicz). Obie panie instruktorki mają na koncie bogaty dorobek, w tym w prowadzeniu niekonwencjonalnych form pracy artystycznej z uczestnikami zewnętrznymi. Jak na bliźniaczki przystało, nie tylko są do siebie łudząco podobne, ale także ich życiorysy są niemal identyczne.

            Po zakończeniu warsztatów odbył się pokaz filmów w Gdyni, o czym informujemy w kolejnych newsach.


Gminny Festiwal Piosenki Kaszubskiej (Jelonko 2015)

            W naszej gminie mamy sporo utalentowanych muzycznie dzieci. Corocznie organizowane są przeróżne konkursy i przeglądy, w trakcie których pasjonaci wykazujący się pięknym głosem mogą się zmierzyć z rówieśnikami z terenu gminy. Jednym z takich konkursów, dających możliwość zaprezentowania wokalnych umiejętności przed szerszą  publicznością, jest organizowany cyklicznie Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë”. Od początku ma on swoje miejsce w Jelonku i jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

            Tegoroczna edycja Konkursu miała miejsce 20 maja 2015 roku. Zawitało w sumie 12 wokalistów i 9 zespołów w kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI. Naszą szkołę  reprezentowała Karolina Miotk z klasy IV. Nasza reprezentantka wyśpiewała II miejsce w kategorii klas IV-VI – soliści. Gratulujemy Karolinie sukcesu i wierzymy, że niejednokrotnie będzie nas jeszcze godnie reprezentowała.

Z wizytą w Muzeum „Kaszubski Park Etnograficzny” we Wdzydzach

            Bardzo twórczo uczniowie klas III-VI spędzili czas w Dniu Dziecka 2015. Postanowiliśmy zorganizować warsztaty z języka kaszubskiego w Muzeum we Wdzydzach. Dzięki interwencji dyrektora szkoły udało się wejść na teren muzeum w poniedziałek (bo tak wypadł  w tym roku Dzień Dziecka), a zwykle w tym dniu muzea są nieczynne. Zatem  mieliśmy teren muzeum w zasadzie dla siebie. Wszystkim, którzy nie lubią zgiełku w miejscach muzealnych nie musimy tłumaczyć, jaka trafiła nam się niezwykła gratka.

            Ustawiliśmy siebie w roli badaczy dawnej kultury kaszubskiej. Oczywiście zawitaliśmy w dawnej szkole, kościółku, przeprowadziliśmy działania warsztatowe w grupach szukających informacji na różne tematy. Na scenie zewnętrznej wystąpili recytatorzy i wokaliści z programem kaszubskim, uzdolnieni plastycznie tymczasem pracowali na plenerze malarskim. Specjalne jury oceniło dokonania zespołów i oczywiście przyznało nagrody.

            Zabawa i nauka były przednie. Zgodnie stwierdziliśmy, że taka forma pracy i wypoczynku jest zupełnie ok.

Nuty Kaszubskie

Klasa III to bardzo twórczy zespół. Pod kierunkiem swojej pani od języka kaszubskiego pani Danuty Pioch , napisała nowe słowa do utworu Kaszubskie nuty”.

Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego

20 kwietnia do  naszej gminy przybył pan prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Jednym z punktów wizyty było spotkanie z rodzinami wielodzietnymi.  Państwo  Miotk z Mojuszewskiej Huty razem ze swoimi pociechami gościli na  spotkaniu z głową  państwa i pierwszą damą.